HABERLER

SAYIN METROPOLİTİMİZİN DİRİLİŞ BAYRAMI MESAJI - 05 MAYIS 2024

 

SAYGIDEĞER ABRAŞİYE METROPOLİTİMİZİN

DİRİLİŞ BAYRAMI MESAJIDIR.

!ܩܡ ܡܪܢ ܡܢ ܒܝܬ ܡܝ̈ܬܐ

KOM MORAN MEN BETH MİTHE!

RAB’BİMİZ ÖLÜLER ARASINDAN DİRİLDİ!

 

Tüm ruhani evlatlarımız: Horepiskoposlar, papazlar, diyakoslar, Abraşiyemizin görevli ve diğer tüm bireylerine, dua ve bereketlerimizi iletiyor, Kilisemizin Kutsal Ayini'ninden bu duayla diyoruz:

Rab’bimiz !

Ölümünü anıyoruz,

Dirilişine iman ediyoruz,

Ve ikinci gelişini bekliyoruz.

Rahmetin hepimizin üzerine olsun!

Amin.

 

Değerli Cemaatimiz,

Bugün, Kilisece, en Büyük bayramımız olan Rab’bimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in ölülerden dirilişini kutluyoruz.

İlk insan atamız Adem’den itibaren, ölüm, dünyada acımasızca hüküm sürmektedir. Ancak, bugün umut dolu bir müjde duyuruyoruz: Rab’bimiz İsa Mesih ölüler arasından dirildi ! Kom Moran men beth mithe! O, ölümü yendi. Ve bize, ebediyen Baba Tanrı’yla olmak için bir yol açtı. Yuhanna İncil’inde, ölmüş olan kardeşi Lazar için ağlayan Marta’ya, Rab’bimiz: “ Kardeşin dirilecektir... Diriliş ve yaşam Ben’im. Bana iman eden kişi ölse de yaşayacaktır”  diyerek, dört gündür ölmüş olan Lazar’ı ölüler arasından diriltti. (Yuhanna 11: 23-25)

Lazar’ın ölülerden dirilişi, aslında, Rab’bimizin görkemli dirilişinin sadece bir önbelirtisidir. Dirilmiş olan Rab’bimiz İsa Mesih’in bedeni ise, artık bir daha ölmeyen, güçlü, görkemli, göksel ve ruhsal bir bedendir. Rab’bimiz bu beden ile göğe çıkmış, bizler için orada bir yer hazırlamaktadır. “O, gökten tekrar gelecek ve bizim bu zavallı bedenlerimizi kendi görkemli bedeni suretine değiştirerek, bizleri yanına alacaktır.” (Filipililer: 3, 20-21)                                                    

Değerli Cemaatimiz, ölümün hükmünün, biz günahkar insanların üstünden, Rab’bimizin bu denli büyük acılar ve paha biçilmez kanı aracılığıyla kaldırılmış olması, Baba Tanrı’nın bizler için olan sonsuz sevgisinin en belirgin tanıklığıdır.

Bunun üzerine, Elçi Petrus, “Mesih bedence acı çektiğine göre, siz de... dünyadaki yaşamınızın geri kalan bölümünü, artık inanmayanların hoşlandıkları sefahat, şehvet, sarhoşluk, çılgın eğlenceler, içki alemleri içinde değil, Tanrı’nın isteğine göre sürdürün” diyor. ( 1. Petrus 4: 1-4)                                               

Elçi Yuhanna da, “Sevgili kardeşlerim Tanrı bizi bu kadar çok sevdiğine göre, biz de birbirimizi sevmeye borçluyuz... Tanrı’yı seven kardeşini de sevsin” diye uyarıyor. (1. Yuhanna 4:11; 4:21)

O halde değerli Cemaatimiz ve özellikle siz sevgili gençlerimiz, Tanrı Ruhu’nun bizdeki etkinliği üzere, Rab’bimizin ölümüne, dirilişine ve ikinci gelişine iman etmiş olan bizler, Tanrı’nın Sözü uyarınca, bundan böyle, “insani tutkularımıza göre değil, fakat imanımıza uygun bir şekilde yaşamaya özen gösterelim.” (1.Petrus 4:2) Ve eğer geçmişte, herhangi bir şekilde, birbirimizi kırmış, üzmüş ya da birbirimizden dargın kalmışsak, bu Diriliş Bayramında birbirimizle barışalım. Ve birbirimiz için

dua edelim. Geçmiş suçlarımızı birbirimize bağışlayarak, Rab’bimizin Diriliş Lütfuyla, onları Kurtuluşumuz için bir vesileye dönüştürelim. Çünkü, O, “Eğer siz birbirinizin suçlarını bağışlarsanız Göksel Babanız da sizin suçlarınızı bağışlar. Ama, siz birbirinizin suçlarını bağışlamazsanız Göksel Babanız da sizin suçlarınızı bağışlamaz demiştir. (Matta 6:14-15).

Dua ediyoruz ki, bu Diriliş Bayramında bütün Cemaat bireylerimiz birbiriyle ve diğer bütün insanlarla, sevgi ve barış içinde olmanın sevincini paylaşırlar.

Kurtuluşumuz için, Haç üzerinde ölerek, ölümü yenmiş ve ölüler arasından şanla dirilişi ile, bize ebedi hayat bağışlayan, Rab’bimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in barışı ve sevgisi hepimizle olsun.

Bu duygularla, siz değerli cemaatimizin Diriliş Bayramını kutluyor, Bayram Bereketlerinin size, ailelerinize, Ülkemize, Milletimize, Devlet Yöneticilerimize ve tüm dünya insanlarına barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz.

Rab Allah hastalarımıza acil şifalar versin; sıkıntıda olanlara yardım elini uzatsın; Onları güçlendirsin ve teselli etsin; Ailelerimizi ve gençlerimizi her türlü kötülükten ve aşırılıktan korusun ve esirgesin; Tövbemizi, dualarımızı, orucumuzu ve bağışlarımızı kabul etsin; Ölülerimizin ruhuna merhamet etsin ve bizleri Diriliş vaatlerine eriştirsin.

Rab Allah kadasetli Patriğimize sağlıklı uzun ömürler versin. Amin.

Dua ve Bereketlerimizle.

Abraşiye Metropoliti

†Filüksinos Yusuf Çetin

Rab Allah’ın nimeti ve inayetiyle

İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks

Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili

 

Diğer haberler >>>