HABERLER

SELİMPAŞA'DAKİ YERİMİZLE İLGİLİ AÇIKLAMA... - 05 EYLÜL 2016

 

Bu mesaj, Selimpaşa'da vakfımızın mülkiyetinde bulunan cemaatimizin bir araya geldiği, çocuklarımızın mesihsel eğitim aldıkları,  akşam dualarını yaptıkları yerde 27.08.2016 tarihinde yaşanan ve sosyal medyaya yansıtılan olayla ilgili bilgi vermek amacı ile kaleme alınmıştır.

 

Sn. Metropolitimizin ailelerle yaptığı toplantılardan birinin Selimpaşa’da 24.08.2016 tarihinde yapılcağı daha önce duyurulmuştu. Toplantıya ruhanilerimizden Hori Hanna Aykurt, Hori Melke Akyüz,  Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Sait Susin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Aziz Mesut, Melek Rona ve yüze yakın cemaat üyemiz katılmıştır.

 

Toplantıda verilen arada, oradaki cemaatten bir kaç kişi ruhanilerimize aynı salonda Tuma Çelik'e bir konferans verdirmek istediklerini söylemiş, ruhanilerimiz “Diğer kilise salonlarında olduğu gibi bu salonumuzda da bu tür faaliyetlere şimdiye kadar izin verilmediği gibi buna da izin vermenin mümkün olmadığını ” söylemiştir. Buna rağmen ruhanilerimize “bu konferansın mutlaka yapılmak istendiği, izin verilmezse dahi, konferansın yapılacağı”  cevabı verilmiştir.

 

Toplantı sonunda toplantıya iştirak eden Ruhani Kurul ve Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri durum değerlendirmesi yapmış ve iki ruhanimize tekrar konferansın yapılmasını isteyenlerle konuşup böyle bir etkinliğe izin verilemeyeceğinin uygun bir dille anlatılması istenmiştir. Perşembe günü ruhanilerimizin yaptıkları görüşmelerden de olumlu sonuç alınamamış, onlara “İzin verilmezse kapının kırılıp içeri girileceği” söylenmiş, ruhanilerimiz de durumu Vakıf Yönetim Kuruluna bildirmişlerdir. Bunun üzerine Yönetim Kurulu Başkanımız, ilgili ile konuşup konferansın vakfın mülkiyetinde olan bir yerde yapılmasının kilisemizin yıllardır uyguladığı prensiplere ters düştüğünü söylemesine ve konferansı iptal etmesi veya başka yerde yapılması için ricada bulunmasına rağmen, ısrarla “gerekirse kapı kırılarak bu konferansın yapılacağı” tekrarlanmıştır.

 

Bütün girişim ve ricalara rağmen sonuç alınamayınca yönetim kurulu konuyu değerlendirdikten sonra cemaat arasında kutuplaşma, sürtüşme, tartışma olmaması ve salonun güvenliğinin sağlanması amacıyla emniyetten yardım istemeye karar vermiş ve Selimpaşa Karakoluna müracaat ederek Cumartesi ve Pazar günü Salonun kapalı olacağı, gerekli emniyet tedbirlerinin alınması istenmiştir.

 

Emniyete yapılan müracaatta hiç kimsenin adı verilmemiş, kimse şikayet edilmemiş, istenmeyen bir olay olmaması için sadece gerekli önlemlerin alınması istenmiştir. Ruhanilerimizin ve Vakıf Başkanımızın ısrarlı ricalarına rağmen konferansı organize edenler vakıf yetkililerine hiç istenilmediği halde emniyetten yardım istemekten başka yol bırakmamışlardır.

 

Prensip olarak bütün sorunlarını kendi içinde çözmeye çalışan vakfımız, konuların sosyal medyaya taşınmasını hiçbir zaman uygun görmediği halde meydana gelen olayların cemaatimiz tarafından yanlış anlaşılmaması ve ilk elden konunun olduğu gibi anlatılması amacı ile bu mesajın verilme zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

 

Bundan sonra bu konu ile ilgili sosyal medyada çıkacak hiçbir habere cevap verilmeyecektir.

 

Durumu saygıdeğer cemaatimizin bilgisine sunar herkese sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.

 

 

Diğer haberler >>>