18 Ocak 2014 Cumartesi

 

GAYRİMÜSLİMLERİN TÜZEL KİŞİLİKLERİYLE İLGİLİ KONFERANS, 30 OCAK 2014.

 

                                                                                                                                                                              İstanbul, 14.01.2014 

Sayın Sait Susin,

Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı

İstanbul 

Sizlerin de bildiği gibi, 30 Ocak 2014 Perşembe günü, Türkiye'deki tüm gayrimüslim azınlıkları doğrudan ilgilendiren ve bugüne kadar hepimiz için ciddi sıkıntılar yaratmış olan  “tüzel kişilik” meselesi üzerine ikinci konferansı düzenliyoruz.  ( http://www.cemaatvakiflari.org )

 “GAYRİMÜSLİMLERİN TÜZEL KİŞİLİKLERİ: SORUNLAR ve HAKLAR” başlıklı, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Dolapdere Kampüsü) Mahkeme Salonu'nda gerçekleşecek olan bu konferansta; konu, tarihi ve sosyolojik yönüyle ele alınacak, avukatlar ve cemaat yöneticileri uygulamada karşılaştıkları sorunları ve haksızlıkları dile getirecekler. Uzmanlar hukuki bir değerlendirme yaparak bugünün dünyasında gayrimüslim cemaatlerin tüzel kişiliğe sahip olmasının nasıl bir hak olduğunu anlatacaklar. Vakıflar Genel Müdürü, cemaat vakıfları bağlamında bir değerlendirme yapacak; Venedik Komisyonu temsilcisi ve yurt dışından gelecek olan diğer konuşmacılar ise, konunun uluslararası boyutunu bizlere gösterecekler.

Böylece, ruhani kurumların ve cemaatlerimizin, tüzel kişiliğe sahip ol(a)maması durumu, dünden bugüne gelişiyle bir kez daha değerlendirilmiş olacak. Bizim için bu tespit niteliğindeki değerlendirmelerin yanında, konunun bugünden yarına nasıl taşınacağı da çok önemli. Bu yüzden, konuya ilişkin geleceğe dair soruların sorulacağını da umduğumuz bu konferansta, yarının yöneticilerini, hukukçularını, sosyal bilimcilerini aramızda görmek ve mümkünse onlarla birlikte çalışmak istiyoruz.

Konferansımıza, cemaatlerimizin gençlerini davet ediyor, bizimle çalışmak isteyenlerin cemaatvakfitemsilciofisi@gmail.com mail adresine özgeçmişlerini göndererek, bize ulaşmalarını bekliyoruz.

Saygılarımla, 

Laki VİNGAS

Cemaat Vakıfları Temsilcisi 

 

Diğer Duyurular >>>