22 Nisan 2024 Pazartesi

 

21 NİSAN DUYURULARI

 

D U Y U R U

 

Süryani Kilisemizin bir geleneği olarak kutsal oruç Pazar günlerinde saat 17.00'de oruç ve tövbe ilahileri söylenir ve dua sonunda dini konuşmalar yapılır. Bu uygulama tüm kiliselerde uygulanmaktadır.

 

Kutsal oruç günlerinde ölülerinizin ruhu için mezarlıkta, kiliselerde veya evlerinizde vereceğiniz rahmet lokması ve tatlıların, orucu bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı bekliyoruz.

 

23 Nisan önümüzdeki Salı günü Mor Gevergis günüdür. Önümüzdeki Cumartesi günü anılacaktır.

 

26 Nisan önümüzdeki Cuma günü Orucun Kırkıncı günüdür. Kutsal Ayin sabah 08.00 – 10.00 arası yapılacak ve sadece perhiz tutulacaktır. Ayrıca bayrama hazırlık amacıyla tüm kiliselerimizde siz saygıdeğer cemaatimize kıddas verilecektir.

 

27 Nisan önümüzdeki Cumartesi günü Laazar'ın diriltilmesi günüdür. Kutsal Ayin sabah saat 08.00 – 10.00 arası yapılacak ve siz saygıdeğer cemaatimize de kıddas verilecektir.

 

28 Nisan önümüzdeki Pazar günü Rab İsa Mesih'in Kudüs'e Girişi (Uşano-Zeytin) pazarıdır.

 

    Abraşiye Patrik Vekili

            Metropolit

†Filüksinos Yusuf ÇETİN

 

İstanbul'a ilk geldiğimiz yıllarda uzun bir süre, Mardin Süryani Katolik Cemaatinin mülkiyetinde bulunan Gedikpaşa kilisesini İstanbul Süryani Katolik Cemaati ile beraber kullandık. Süryani Katolik Cemaati Gümüşsuyu'nda kendilerine tahsis edilen kiliseye geçtikten sonra Gedikpaşa Kilisesinin kullanımı bizde kalmış, bakım, onarım ve sorumluluğunu cemaatimiz üslenmiştir. Gedikpaşa civarında ikamet eden cemaat üyelerimiz azaldıkça, kiliseyi daha az kullanmaya başlamamıza rağmen kiliseyi tam donanımlı olarak ayakta tuttuk.

Süryani Katolik cemaati aldığı kararla kiliseyi bundan sonra Eritre'den gelen Ortodoks Hıristiyan cemaatinin de kullanacağını bize yazılı ve sözlü olarak iletti, yazı ekinde Eritre cemaatinin ayin ve dua programını verdi. Programda Eritre Cemaati senenin 365 günü kilisede dua veya ayin yapacağı buna ek olarak bazı özel günlerde dualar icra edileceği ve çocuklarına kilisede eğitim verecekleri bildiriliyordu.

Bu durumda kilisenin sorumluluğunu üstlenmenin riskli olacağını düşünerek kiliseyi sahiplerine iade etmeye ve bundan sonra Gedikpaşa kilisesinde ayin yapmayacağımızı Süryani Katolik Vakfına bildirdik. Durumu siz saygıdeğer cemaatimizin bilgisine sunarız.

Ruhani Kurul ve Vakıf Yönetim Kurulu

 

28 Nisan önümüzdeki Pazar günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik kilisemizdeki Ayin'i yöneteceklerdir.

 

Sayın Abraşiye Metropolitimizin yoğun programlarından dolayı bayanlarla ve gençlerle yaptıkları toplantılara ikinci bir duyuruya kadar ara verilmiştir. 

Metropolitlik Sekreterliği

 

Rahmetli Abuna Davut Söğüt'ün kızı merhume Florans İncidiş'in 15 ve 40'ı bugün Yeşilköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı Kilisede kabul edilecektir.  Merhumeye Tanrı'dan rahmet, tüm akraba ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Diğer Duyurular >>>