29 Mayıs 2023 Pazartesi

 

28 MAYIS DUYURULARI

 

D U Y U R U

 

4 Haziran önümüzdeki Pazar günü Pantikosti Bayramıdır.

 

2 Haziran önümüzdeki Cuma günü saat 21.00 – 23.00 arası gençlerimizi Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemize önemle davet ediyoruz. Sevgili gençlerimizle bir arada bulunmaktan mutluluk duyacağız.

 

     Abraşiye Patrik Vekili

              Metropolit

†Filüksinos Yusuf ÇETİN

 

1 Haziran önümüzdeki Perşembe günü saat 14.00'te Kadıköy Kilisesinde bayanların toplantısı yapılacaktır. Sayın Abraşiye Metropolitimizin başkanlığında yapılacak toplantıya cemaatimizin tüm bayanları davetlidir.

 

4 Haziran önümüzdeki Pazar günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki Ayin'i yöneteceklerdir.                    

Metropolitlik Sekreterliği

 

Dikkat! Alttaki Duyuru Bir Basamak Aşağı İnerek Okunacaktır.

11 Haziran Pazar Günü Nilgarden Polonezköy'de Sayın Abraşiye Metropolitimizin de katılımlarıyla Gençlik Pikniği Düzenlenecektir. Detaylı bilgi gençlik kollarından alınabilir.

Gençlik Kolları

 

 

Değerli Cemaatimiz;

Bağışlarınızla inşa ettiğimiz Mor Efrem Kilisesinin yakın bir zamanda resmi açılışı yapılacak ve ardından kutsama töreni yapılarak cemaatimizin hizmetine sunulacaktır.

Kilisenin yapımında günümüzün şartlarında en iyi malzeme kullanılarak bütün detaylar düşünülmüş en iyinin yapılmasına çalışılmıştır.

Hepimize düşen en önemli görev bu kiliseyi en iyi şekilde korumak ve ilerde çocuklarımıza torunlarımıza zarar görmeden teslim etmektir.

Kilisemizin korunmasında önümüzdeki engellerin başında düğün ve vaftiz törenlerinde yapılan süslemelerdir. Kiliseyi süslemek için gelen organizatörler kilisenin kutsallığına aldırış etmeden istedikleri süslemeyi yapmakta, kiliseye zarar verdiklerinin farkında bile olmadan süslemelerini yapıp düğün sonunda malzemelerini alıp gitmektedirler.

10 yıldan beri kilise süslemeleri için koyduğumuz kurallara birkaç istisna dışında cemaatimizin büyük bir kısmı uymuş memnuniyetle karşılamıştır. Ruhani Kurul ve Yönetim Kurulunun ortak toplantısında, tören sahipleri ile karşı karşıya gelmemek, her törende ayrı bir organizatörle muhatap olmamak için, yeni kilisede yapılacak organizasyonlarda kilisenin kutsallığını bilen, kurullara aynen uyacağını baştan kabul eden isimlerini belirlediğimiz organizasyon firmalarının süsleme yapabileceği, bu firmalar dışında başka bir firmaya süsleme yaptırılmayacağı kararı alınmıştır.

Kilisemizin kutsiyetini, mistik havasını korumak ve kilisemizi gelecek nesillere koruyarak devretmemiz için aldığımız kararların uygulanmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Düğün ve vaftiz sahipleri otel veya düğün salonlarında diledikleri organizasyon şirketi ile anlaşabilirler, diledikleri süslemeyi yapabilirler, ancak kilisede yapılacak süslemelerde sadece isimlerini verdiğimiz şirketler yeni kilisede süsleme yapabileceklerdir.

Şimdiye kadar düğün ve vaftiz töreni için gün alıp başka organizasyon şirketleri ile anlaşan  aileler, anlaştıkları şirketin kilise sekreterliğinden alacağı süsleme talimatlarına uyması şartıyla törenlerini yapabileceklerdir.

Kararları anlayışla karşılayacağınızı umar düğün ve vaftizlerinizin hayırlı olmasını dileriz.

Bu Duyuruyu Kilise Panolarında Görebilirsiniz.

 

 

YEŞİLKÖY MOR EFREM SÜRYANİ KADİM KİLİSESİNDE YAPILABİLECEK SÜSLEMELER 

       

1.    Kilisenin iç düzeni olduğu gibi korunacak sıralar, dışarıdan sıra, sandalye getirilmeyecektir.

2.    İstenirse gelinle damadın geçtiği yolda kilisenin orta kısmında sağlı sollu yüksekliği en fazla 100-120 cm, genişliği 30-50 cm geçmeyecek şekilde süslemeler yapılabilecektir.

3.    Yine istenirse heykelin önünde sağ ve solda birer adet olmak üzere iki şamdan veya vazo konulabilecektir.

4.    Kilisenin ortasında gelin ve damatla protokolün yürüyüş yoluna halı veya buna benzer malzemelerin konulmaması tercih edilir, kullanılması durumunda kullanılacak halılarda asla yapıştırıcı veya bant kullanılmayacaktır.

5.    Tebriklerin heykelin (sunağın) önünde kabul edilmesi tercih edilir, istenirse yere çivi çakmadan yapıştırıcı kullanmadan kilisenin avlusunda tebrikler için bir tak yapılabilecektir.

6.    Kilisede günümüzün en iyi ses düzenlerinden biri kullanılmıştır, dışarıdan ses ve ışık sistemleri getirilmeyecek bu cihazlara müdahale edilmeyecektir.

7.    Video ve fotoğraf çekenler hiçbir şekilde heykele çıkmayacaktır. Kural Süryani Ortodoks Kilisesinde yıllardır uygulanmaktadır.

8.    Tören sonunda kilise temiz bir şekilde teslim edilecektir.

9.    Törende kullanılan çiçeklere parlatıcı ve benzeri ürünlerin, çiçekler kilisenin içine alınmadan önce uygulanması gerekir, çiçekler kiliseye alındıktan sonra hiçbir şekilde bu tür ürünler kullanılmayacaktır.

10.  Kilisenin sıralarına, duvarlarına yere veya kilisenin herhangi bir yerine çivi, raptiye, yapıştırıcı ve benzeri ürün kullanılmayacaktır.

 

Çalışabileceğimiz organizasyon şirketleri;

 

1) Süslü Malhatun 0538 550 38 73   

2) Simla Gürdal Naşifoğlu 0532 247 66 76

3) İlayda Organizasyon Yakup Aynaz  0542 314 62 13

 

RUHANİ KURUL VE VAKIF YÖNETİM KURULU

 

Diğer Duyurular >>>