06 Mart 2023 Pazartesi

 

05 MART DUYURULARI

 

D U Y U R U

 

Süryani Kilisemizin bir geleneği olarak kutsal oruç Pazar günlerinde saat 17.00'de oruç ve tövbe ilahileri söylenir ve dua sonunda dini konuşmalar yapılır. Bu uygulama Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde uygulanacaktır.

 

Kutsal oruç günlerinde ölülerinizin ruhu için mezarlıkta, kiliselerde veya evlerinizde vereceğiniz rahmet lokması ve tatlıların, orucu bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı bekliyoruz.

 

Büyük oruç boyunca hafta içi her gün Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde sabah duası 07.30, Öğle duası 11.00 ve akşam duası 17.00'de yapılmaktadır. Kadıköy kilisesinde sadece öğle duası saat 11.00'de yapılmaktadır. Ayrıca bu yıl Kumkapı Kilisesinde de Çarşamba ve Cuma günleri saat 11.00-11.30 arası öğle duası yapılmaktadır. Cumartesi günleri ise Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası yapılmaktadır.

 

9 Mart önümüzdeki Perşembe günü Sivaslı Kırk Şehit günüdür. Önümüzdeki Cumartesi günü anılacaktır.

 

10 Mart önümüzdeki Cuma günü saat 21.00 – 23.00 arası gençlerimizi Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizde yapacağımız gençlik toplantısına önemle davet ediyoruz. Sevgili gençlerimizle bir arada bulunmaktan mutluluk duyacağız.

 

Yarıyıl tatili nedeniyle kapalı olan tüm medreselerimiz eğitime başlamıştır. 7 yaş üzeri çocuk ve gençlerimizi medreselerimizde görmekten mutluluk duyacağız

 

 

 Abraşiye Patrik Vekili  

           Metropolit                  

†Filüksinos Yusuf ÇETİN 

 

Sayın Cemaatimiz, Ruhani Kurul ve Vakıf Yönetim Kurulu ortak toplantısında cemaatimizin sağlığı ve güvenliği ön planda tutularak önümüzdeki haftadan itibaren Pazar günleri aynı kilisede ikiden fazla taziye yapılamayacağına karar verilmiştir. Önemle duyurulur.

Ruhani Kurul ve Vakıf Yönetim Kurulu

 

Kısa süreliğine kapalı olan Pazar Okulları bugün itibariyle açılmış bulunmaktadır. 6-12 yaş aralığındaki tüm çocuklarımızı tekrar sınıflarımızda görmekten mutluluk duyarız.                    

Pazar Okulları Komitesi

 

Adıyamanlı merhum Şevket Demirci'nin seneyi devriyesi önümüzdeki Pazar günü Kadıköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı kilisede kabul edilecektir.

 

Merhume Sabiha Uslucan'ın seneyi devriyesi önümüzdeki Pazar günü Kadıköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı Kilisede kabul edilecektir.

 

Merhume Vartuvi Pineci'nin 15 ve 40'ı önümüzdeki Pazar günü Kadıköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı Kilisede kabul edilecektir.

 

Merhume mıksiye Elbire Ekinci'nin 15 ve 40'ı bugün saat 11.00'de Gümüşsuyu Süryani Katolik Kilisesi'nde yapılacaktır.

Merhumlara Tanrı'dan rahmet, tüm akraba ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Elli günlük büyük oruç döneminde kiliselerimizdeki dua saatleriyle ilgili programı, arzu eden kilise vekillerinden alabilir. 

 

 

Diğer Duyurular >>>