27 Şubat 2023 Pazartesi

 

26 ŞUBAT DUYURULARI

 

D U Y U R U

 

Yarıyıl tatili nedeniyle kapalı olan tüm medreselerimiz eğitime başlamıştır. 7 yaş üzeri çocuk ve gençlerimizi medreselerimizde görmekten mutluluk duyacağız

 

Süryani Kilisemizin kurallarına göre Büyük oruç başlangıcında, cemaat arasında bağışlama töreni uygulanır. Bu nedenle bugün Kutsal Ayin'i müteakip tüm kiliselerimizde bağışlama töreni uygulanacak ve cemaat fertleri birbirini bağışlayacaktır.

 

Yarın elli günlük büyük oruç başlıyor. Rab Allah şimdiden oruç, dua ve bağışlarınızı kabul etsin. Sizleri mutluluk içinde Diriliş Bayramına kavuştursun.

 

Kutsal oruç günlerinde ölülerinizin ruhu için mezarlıkta, kiliselerde veya evlerinizde vereceğiniz rahmet lokması ve tatlıların, orucu bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı bekliyoruz.

 

4 Mart önümüzdeki Cumartesi günü Kilisemizin büyük öğretmenlerinden Mor Efrem ve Mor Teodoros günüdür. Gününde kutlanacaktır. Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası yapılacaktır.

 

Büyük oruç boyunca hafta içi her gün Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde sabah duası 07.30, Öğle duası 11.00 ve akşam duası 17.00'de yapılacaktır. Kadıköy kilisesinde sadece öğle duası saat 11.00'de yapılacaktır. Ayrıca bu yıl Kumkapı Kilisesinde de Çarşamba ve Cuma günleri saat 11.00-11.30 arası öğle duası yapılacaktır. Cumartesi günleri ise Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası yapılacaktır.     


 Abraşiye Patrik Vekili  

           Metropolit                  

†Filüksinos Yusuf ÇETİN 

 

2 Mart önümüzdeki Perşembe günü saat 12.00'de Yeşilköy Kilisesinin içinde öğle duasından sonra bayanların toplantısı yapılacaktır. Sayın Abraşiye Metropolitimizin başkanlığında yapılacak toplantıya cemaatimizin tüm bayanları davetlidir.

 

5 Mart önümüzdeki Pazar günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Kadıköy Kilisesindeki Ayin'i yöneteceklerdir.   

 

Metropolitlik Sekreterliği 

 

Merhum İlyas Dönmez'in (Rahıpğallo) 15 ve 40'ı önümüzdeki Pazar günü Yeşilköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı Kilisede kabul edilecektir.

 

Merhum Hasip Otoğlu'nun 15 ve 40'ı önümüzdeki Pazar günü Kadıköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı kilisede kabul edilecektir.

 

Merhum Ferit Çağatay'ın 15 ve 40'ı önümüzdeki Pazar günü Yeşilköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı kilisede kabul edilecektir.

 

Merhumlara Tanrı'dan rahmet, tüm akraba ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Elli günlük büyük oruç döneminde kiliselerimizdeki dua saatleriyle ilgili programı, arzu eden kilise vekillerinden alabilir.  

 

Diğer Duyurular >>>