14 Mart 2022 Pazartesi

 

13 MART DUYURULARI

 

D U Y U R U

 

Kutsal oruç günlerinde ölülerinizin ruhu için mezarlıkta, kiliselerde veya evlerinizde vereceğiniz rahmet lokması ve tatlıların, orucu bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı bekliyoruz.

 

Süryani Kilisemizin bir geleneği olarak kutsal oruç Pazar günlerinde saat 17.00'de oruç ve tövbe ilahileri söylenir ve dua sonunda dini konuşmalar yapılır. Bu uygulama Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde uygulanacaktır. Yeşilköy kilisesinde ise, saat 18.00'de olacaktır. Tüm cemaatimizi bu kutsal törene davet ediyoruz.

 

Büyük oruç boyunca hafta içi her gün Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde sabah duası 07.30, Öğle duası 11.00 ve akşam duası 17.00'de yapılmaktadır. Kadıköy kilisesinde sadece öğle duası saat 11.00'de yapılacaktır. Cumartesi günleri ise Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası icra edilmektedir. Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki dua ve ayin saatleri ise,  08.00'de dua, kutsal ayin canlı olarak 08.45'te naklen yayınlanıp, 10.00'da bitmektedir.

 

 

 Abraşiye Patrik Vekili  

           Metropolit                  

†Filüksinos Yusuf ÇETİN 

 

 

Sayın Cemaatimiz;

Ruhani kurul ve yönetim kurulumuzun ortak toplantısında kilise salonları ile ilgili yeni bir karar alınmıştır. Bugünden itibaren kilise salonlarımız sadece ayinden sonra kiliseden çıkan cemaatimize açık tutulacaktır. Salgın devam ettiği için salonlarımız bir sonraki duyuruya kadar daha önce olduğu gibi 15-40, seneyi devriyeler, rahmet lokmaları ve buna benzer etkinliklere kapalı kalmaya devam edecektir. Salgının bir an önce son bulması için kilise ve salonlarda maske, sosyal mesafe ve diğer gerekli önlemlere azami titizlik göstermeli ve dualarımızı eksik etmemeliyiz. Herkese sağlıklı günler dileriz.

Ruhani Kurul ve Yönetim Kurulu

 

20 Mart önümüzdeki Pazar günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki Ayin'i yöneteceklerdir.   

Metropolitlik Sekreterliği 

 

Merhume Marin Koç'un 15 ve 40'ı önümüzdeki Pazar günü Yeşilköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı Kilisede kabul edilecektir.          

 

Merhume Mıksiye Zekiye Güldoğan'ın 15 ve 40'ı önümüzdeki Pazar günü Bakırköy Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı Kilisede kabul edilecektir.

 

Besim Akbulut'un kayınbiraderi merhum Ercan Gürkan'ın seneyi devriyesi önümüzdeki Pazar günü Samatya Kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı Kilisede kabul edilecektir.            

Merhumlara Tanrı'dan rahmet, tüm akraba ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Diğer Duyurular >>>