07 Mart 2022 Pazartesi

 

6 MART DUYURULARI

 

D U Y U R U

 

 

Süryani Kilisemizin kurallarına göre Büyük oruç başlangıcında, cemaat arasında bağışlama töreni uygulanır. Bu nedenle bugün Kutsal Ayin'i müteakip tüm kiliselerimizde bağışlama töreni uygulanacak ve cemaat fertleri birbirini bağışlayacaktır.

 

Yarın elli günlük büyük oruç başlıyor. Rab Allah şimdiden oruç, dua ve bağışlarınızı kabul etsin. Sizleri mutluluk içinde Diriliş Bayramına kavuştursun.

 

Kutsal oruç günlerinde ölülerinizin ruhu için mezarlıkta, kiliselerde veya evlerinizde vereceğiniz rahmet lokması ve tatlıların, orucu bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı bekliyoruz.

 

9 Mart önümüzdeki Çarşamba günü Sivaslı Kırk Şehit günüdür. Önümüzdeki Cumartesi günü anılacaktır.

 

12 Mart önümüzdeki Cumartesi günü Kilisemizin büyük öğretmenlerinden Mor Efrem ve Mor Teodoros günüdür. Gününde kutlanacaktır. Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası yapılacaktır. Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizde saat 08.00'de dua, kutsal ayin canlı olarak saat 08.45'te naklen yayınlanıp ve saat 10.00'da bitecektir.

 

Büyük oruç boyunca hafta içi her gün Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde sabah duası 07.30, Öğle duası 11.00 ve akşam duası 17.00'de yapılacaktır. Kadıköy kilisesinde sadece öğle duası saat 11.00'de yapılacaktır. Cumartesi günleri ise Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası yapılacaktır.      


 Abraşiye Patrik Vekili  

           Metropolit                  

†Filüksinos Yusuf ÇETİN 

 

 

11 Mart önümüzdeki Cuma günü saat 21.00 – 22.00 arası Sayın Abraşiye Metropolitimiz, zoom ve sosyal medya üzerinden siz saygıdeğer cemaatimiz ile canlı olarak dini toplantı yapacaklardır.

 

12 Mart önümüzdeki Cumartesi günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik kilisemizde Ayin yapacaklardır.

 

13 Mart önümüzdeki Pazar günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Yeşilköy Kilisesindeki Ayin'i yöneteceklerdir.   

Metropolitlik Sekreterliği 

 

Merhume Vahide Kahraman'ın seneyi devriyesi önümüzdeki Pazar günü Yeşilköy kilisesinde yapılacaktır. Başsağlığı kilisede kabul edilecektir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, tüm akraba ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Elli günlük büyük oruç döneminde kiliselerimizdeki dua saatleriyle ilgili programı, arzu eden kilise vekillerinden alabilir.  

 

 

Diğer Duyurular >>>