20 Aralık 2021 Pazartesi

 

19 ARALIK DUYURULARI

 

D U Y U R U  

 

23 Aralık önümüzdeki Perşembe günü Mor Gabriel'in vefatı günüdür. Önümüzdeki Cuma günü anılacaktır. 

 

24 Aralık önümüzdeki Cuma günü Bayram arifesi olması nedeniyle, saat 11.00 – 15.00 arası mezarlıkta bir ruhani bulundurulacaktır.  

 

24 Aralık önümüzdeki Cuma günü Bayram arifesi olması nedeniyle, Tarlabaşı, Samatya, Bakırköy ve Yeşilköy kiliselerinde akşam duası saat 17.00'de yapılacaktır. Dua yarım saat sürecektir.  

 

25 Aralık önümüzdeki Cumartesi günü Rab İsa Mesih'in Doğuş bayramıdır. Tüm kiliselerde Bayram Ayin'i yapılacaktır. Ayin, Bakırköy, Samatya, Kumkapı ve Kadıköy kiliselerinde 08.30 – 10.30 saatleri arasında; Yeşilköy ve Karaköy kiliselerinde 11.30 – 13.00 saatleri arasında icra edilecektir. Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizde ise saat 09.00'da dua, kutsal ayin canlı olarak saat 09.45'te naklen yayınlanıp ve saat 11.15'te bitecektir.  

 

26 Aralık önümüzdeki Pazar günü Meryemana övgü günüdür.  

 

Kutsal kilisemizin kuralları gereğince, Doğuş Bayramından Vaftiz Bayramına kadar, yani 25 Aralık'tan 6 Ocak'a kadar bayram günleri olması nedeniyle Çarşamba ve Cuma perhizi tutulmamaktadır.  

 

Bizim aracılığımızla ihtiyacı olan ailelerimize bağışta bulunan saygıdeğer tüm ailelerimize teşekkürlerimizi sunarız. Merhum ölülerine Tanrı'dan rahmet, kendilerine sağlık ve mutluluklar dileriz.    

 

Sayın Cemaatimiz;  

Pandemi Korona virüsü nedeniyle, bu iki senedir sayılı imanlılara kıddas verilmektedir. Kilise kurallarımıza göre imanlı, en az senede bir kıddas alması gerekmektedir. Bayram kıddası, Pazar ya da hafta arası verilen kıddasla aynıdır. Önemli olan imanlının günahlarından tövbe etmesi, kahinin önünde itirafını yaptıktan sonra saygılı bir şekilde, o kıddası almasıdır.   

 

Muhterem cemaatimiz, kıddassız kalmamak için, korona virüsü riski de devam ettiğinden dolayı, ayrıca sizin ve ruhanilerimizin sağlığını düşünerek, her Pazar tüm kiliselerimizde kıddas verilmektedir. Ancak, her kilisede kıddas alacakların sayısı yirmi kişiyi geçmemelidir. Arzu eden Çarşamba ve Cuma günleri yapılan ayinlerde de kıddas alabilir. Bu uygulama, bayramdan sonra da devam edecektir. Bu şartlarda bayramda toplu halde kıddas verilmeyecektir.  Rab Allah inayetiyle tümümüzü hastalıklardan korusun.   

 

 Abraşiye Patrik Vekili   

           Metropolit                   

†Filüksinos Yusuf ÇETİN  

 

25 Aralık önümüzdeki Cumartesi günü Doğuş Bayramı ayinini Sayın Abraşiye Metropolitimiz Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizde icra edeceklerdir. Bayramın ikinci ve üçüncü günü ayinini de Sayın Metropolitimiz yöneteceklerdir.   

 

Metropolitlik Sekreterliği    

Diyarbakırlı Can Enes, Meral Köse ve  Sevgi Aras'ın anneleri,  Kayahan Musesoğlu  ve Neriman Köse'nin ablaları Ayhan Enes Almanya'da vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, tüm akraba ve yakınlarına başsağlığı dileriz.   

 

Diğer Duyurular >>>