19 Nisan 2021 Pazartesi

 

18 NİSAN DUYURULARI

 

D U Y U R U

 

Kutsal oruç günlerinde ölülerinizin ruhu için mezarlıkta, kiliselerde veya evlerinizde vereceğiniz rahmet lokması ve tatlıların, orucu bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı bekliyoruz.

 

Süryani kilisemizin bir geleneği olarak kutsal oruç Pazar günlerinde saat 17.00'de oruç ve tövbe ilahileri söylenir ve dua sonunda dini konuşmalar yapılır. Bu uygulama sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle sadece Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik kilisemizde yapılmaktadır. Dua, canlı olarak verilmektedir.

 

Büyük oruç boyunca hafta içi her gün, tüm kiliselerde sabah duası 07.30, Öğle duası 11.00 ve akşam duası 17.00'de yapılmaktadır. Kadıköy kilisesinde sadece öğle duası saat 11.00'de yapılmaktadır. Cuma günleri ise tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası yapılmaktadır.  Kadıköy kilisesinde ise, Ayin saat 10.00 – 11.30 arası icra edilmektedir.

Ayrıca, sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle daha önce olduğu gibi büyük oruç boyunca her Pazar günü sadece Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizde Ayin yapılmaktadır. Sabah saat 9.30'da dua ve Kutsal Ayin canlı olarak saat 10.15'te naklen yayınlanıp, saat 11.30'da bitmektedir.

 

Büyük oruç boyunca haftanın yedi günü Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki akşam duası, canlı olarak saat 17.00'de naklen yayınlanmaktadır. Ayrıca öğle saat 11.00'de başlayan Pazartesi ve Çarşamba günleri duası da canlı olarak verilmektedir.

 

20 Nisan Önümüzdeki Salı günü Mor Evgin günüdür.

 

23 Nisan önümüzdeki Cuma günü Orucun Kırkıncı günü ve Mor Gevergis günüdür. Tüm kiliselerde sabah saat 08.00 – 10.00 arası Ayin yapılacak ve sadece perhiz tutulacaktır. Kadıköy kilisesinde ise Ayin saat 10.00 – 11.30 arası icra edilecektir. Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki Ayin, canlı olarak saat 09.00'da naklen yayınlanacaktır.

 

24 Nisan önümüzdeki Cumartesi günü Laazar'ın Diriltilmesi günüdür. Sadece Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizde Ayin yapılacaktır. Ayin, canlı olarak saat 09.00'da naklen yayınlanacaktır.

 

25 Nisan önümüzdeki Pazar günü Rab İsa Mesih'in Kudüs'e Girişi (Uşano) Zeytin bayramıdır.

Bir sonraki hafta, Elem haftası ve bayrama hazırlık olması nedeniyle, 24 Nisan önümüzdeki Cumartesi günü saat 15.00 – 16.00 arası zoom programı üzerinden siz saygıdeğer cemaat mensuplarımızla ve 25 Nisan önümüzdeki Pazar günü saat 15.00 – 16.00 arası siz sevgili gençlerimizle zoom programı üzerinden dini toplantı yapacağız. Tümünüzü önemle davet ediyoruz.

 

    Abraşiye Patrik Vekili

            Metropolit               

†Filüksinos Yusuf ÇETİN

 

25 Nisan önümüzdeki Pazar günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki canlı Ayin'i yöneteceklerdir.

Metropolitlik Sekreterliği

 

Sevim Yerli'nin babası ve Melfono Zeki Demir'in amcası Hori Yakup Damar İsveç'te vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, tüm akraba ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Diğer Duyurular >>>