22 Mart 2021 Pazartesi

 

21 MART DUYURULARI

 

D U Y U R U  

 

Kutsal oruç günlerinde ölülerinizin ruhu için mezarlıkta, kiliselerde veya evlerinizde vereceğiniz rahmet lokması ve tatlıların, orucu bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmanızı bekliyoruz.  

 

25 Mart önümüzdeki Perşembe günü Meryemana Müjde bayramıdır. Seyidi bayram olması nedeniyle gününde kutlanacak ve yalnız perhiz tutulacaktır. Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde Kutsal ayin sabah saat 08.00 – 10.00 arası yapılacaktır.  

 

Süryani kilisemizin bir geleneği olarak kutsal oruç Pazar günlerinde saat 17.00'de oruç ve tövbe ilahileri söylenir ve dua sonunda dini konuşmalar yapılır. Bu uygulama sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle sadece Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik kilisemizde yapılacaktır. Dua, canlı olarak verilecektir. 

 

Büyük oruç boyunca hafta içi her gün, Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde sabah duası 07.30, Öğle duası 11.00 ve akşam duası 17.00'de yapılacaktır. Kadıköy kilisesinde sadece öğle duası saat 11.00'de yapılacaktır. Cumartesi günleri ise Kumkapı ve Karaköy kiliseleri dışında diğer tüm kiliselerde kutsal ayin saat 08.00 – 10.00 arası yapılacaktır.  

Ayrıca, sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle daha önce olduğu gibi büyük oruç boyunca her Pazar günü sadece Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizde Ayin yapılmaktadır. Sabah saat 9.30'da dua ve Kutsal Ayin canlı olarak saat 10.15'te naklen yayınlanıp, saat 11.30'da bitmektedir. 

 

Büyük oruç boyunca haftanın yedi günü Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki akşam duası canlı olarak naklen yayınlanmaktadır. Hafta içi akşam duası saat 17.00'de başlayacak, sadece 15 dakika sürecektir. Cumartesi günleri akşam duası saat 17.00'de başlayacak ve 45 dakika sürecektir. Pazar günleri akşam duası ise saat 17.00'de başlayacak ve bir saat sürecektir. Ayrıca öğle saat 11.00'de başlayan Çarşamba ve Cuma günleri duası da canlı olarak verilmektedir. Dua otuz dakika sürmektedir..   

 

 

    Abraşiye Patrik Vekili  

            Metropolit                

†Filüksinos Yusuf ÇETİN 

 

28 Mart önümüzdeki Pazar günü Sayın Abraşiye Metropolitimiz Tarlabaşı Meryemana Metropolitlik Kilisemizdeki canlı Ayin'i yöneteceklerdir.  

Metropolitlik Sekreterliği 

 

Diğer Duyurular >>>