17 Mart 2020 Salı

 

RUHANİ KURULUMUZ VE VAKIF YÖNETİM KURULUMUZDAN ÖNEMLİ DUYURU

 

Değerli Cemaatimizin Dikkatine;

Ruhani Kurulumuz ve Vakıf Yönetim Kurulumuzun 17 Mart 2020 Salı günü Yeşilköy Metropolitlik Konutunda yaptığı ortak toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, geçen hafta Corona Virüs salgını nedeni ile sizlere yaptığımız duyuruya aşağıdaki önlemleri eklemek zorunluluğu doğmuştur:

18 Mart 2020 Çarşamba günü sabahından itibaren uygulanacak olan bu kararlar aksi yönde bir karar alınıncaya kadar uygulanmaya devam edecektir.

1)   Kiliselerimizde yapılan ayinlerin ve duaların cemaatin katılımıyla yapılmasına ara verilmiştir. Ayinler ve dualar, sadece Ruhanilerimiz ve iştirak etmek isteyen Şemmaslarımız tarafından yapılmaya devam edecektir.

2)   Ruhanilerimiz görevlerinin başındadır, hastalarının başına dua okutmak ve kıddas aldırtmak isteyenler ruhanilerimiz ile direk irtibata geçebilirler.

3)   Kiliselerimizde 15-40 ve sene-i devriyeler de yapılmayacaktır, ileride uygun bir tarihe ertelenecektir. Cumartesi günleri mezarlıkta 15-40 veya sene-i devriye için dua okunulmayacaktır.  Ancak Cumartesi günleri mezarlıkta bireysel dualar için nöbetçi ruhani bulundurulacaktır.

4)   Kilise salonlarımızda taziyeler dahil bütün etkinlikler ve toplantılar iptal edilmiştir.

5)   Mezarlıkta cenaze duası için kiliseye sadece merhumun veya merhumenin 1. Derece yakınları ve ayini icra etmek için gereken asgari sayıda şemmas kabul edilecektir.

Taziyeler sadece mezarlıkta kabul edilecek olup tokalaşma ve kucaklaşma yapılmamasını tavsiye ederiz.

6)   Cenazeden önce ve sonra evlerde yapılacak taziye kabullerinin yapılmaması, sadece telefon ile taziyelerin iletilmesi yeterlidir.

7)   Kiliselerimiz içinde bulunan İncil, Haç ve İkonalara saygımızı öperek veya el ile temas ederek değil önünde saygı ile eğilerek göstermeliyiz.

8)   Ruhanilerimizin bereketini, ellerini öpmek yerine önlerinde saygı ile eğilerek almalıyız.

9)   Resmi kurum ve kuruluşların, şahsi ve ortam hijyeni ile temizliği konularındaki tavsiyelerine uymalıyız, özellikle 60 yaş ve üzeri cemaat üyelerimizin mecbur kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmamalarını önemle tavsiye ederiz.

Yaşamakta olduğumuz bu zor günlerin, bir an önce son bulması için hepimiz daha fazla dua etmeli, orucumuzu tutmalı ve tövbeye yönelmeliyiz.

        Herkese sağlık günler dileriz.

       Ruhani Kurul ve Vakıf Yönetim Kurulu

 

Diğer Duyurular >>>