23 Aralık 2019 Pazartesi

 

SAYIN ABRAŞİYE METROPOLİTİMİZİN DOĞUŞ BAYRAMI MESAJI

 

SAYGIDEĞER ABRAŞİYE METROPOLİTİMİZİN

DOĞUŞ BAYRAMI VE YENİ YIL MESAJIDIR.

ܒܪܝܟ ܡܘܠܕܗ ܕܡܪܢ

BRİKH MAVLODE DMORAN!

Tüm Ruhani evlatlarımıza; Horiepiskoposlarımıza, Papazlarımıza, Diyakoslarımıza, Vakıf Yönetim Kurulumuza, kadın ve gençlik kollarımıza, Abraşiyemizin tüm görevli ve bireylerine, dualarımızı ve bereketlerimizi bildiriyor ve müjdeliyoruz ki:

“Tanrı, Dünyayı o kadar çok sevdi ki biricik oğlunu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun. ”

(Yuhanna 3:16)

Kilisemizin Saygıdeğer İmanlı Toplumu,

 “Bugün size Davut'un kentinde bir Kurtarıcı doğdu; Bu, Rab olan Mesih'tir” (Luka 2:11). Rab'bimiz sevgisiyle bize geldi, aramıza indi ve alçak gönüllüğü ile günlük yaşantı, davranış ve işlerimiz için bize örnek oldu. O, Tanrı'nın Oğlu ve Tanrı olarak, bu dünyaya küçük, güçsüz bir bebek halinde geldi ve bu dünyada doğumundan ölümüne kadar kâmil Allah, kâmil İnsan olarak yaşadı.

Onun bu yersel yaşamından çok şey öğrenebiliriz. O, bir mağarada doğdu ve sıradan bezlere sarıldı. Bir yabancı olarak dünyaya geldi, çünkü Yusuf'un ataları Beytlehem'den olmasına rağmen Yusuf ve Meryem orada tanınmıyorlardı.

O, olağandışı sade bir şekilde dünyaya geldi; yanında korumalar, başka insanlar, eğlence ve gösteriş yoktu. Nasıra Kentinde büyüdü, günlük işlerde ailesine yardımcı oldu, genç yaşlarında koruyucu babasından baba mesleğini öğrendi, aynı zamanda Yahudilik inancını ve geleneklerini yaşadı. Daha sonra ailesi ile birlikte on iki yaşında Fısıh Bayramı için Yeruşalim'e gitti. Böylece tüm gelenekleri ailesiyle birlikte uyguluyordu. (Luka 2:41-42). Hiçbir zaman “Bunu yapmak istemiyorum, çok sıkıcı ya da bana ne faydası var ?” demedi. Ailesi ile birlikte hareket ediyordu. Yayan olarak çok uzun mesafeler kat ettiler, onları taşıyacak atları veya arabaları, cep telefonları, pahalı eşyaları, yani bugünkü rahat imkanları yoktu; yalnızca içlerinde aynı umudu besleyen ve aynı sevinci paylaşan insanlarla birlikte yolculuk ettiler.

Değerli Cemaatimiz,

Kendimize şu soruyu soralım: Bugün, 21.yüzyılda, kilisede ve diğer kutsal mekanlarda Rab'bimiz İsa Mesih'e yaklaşmak için ibadetimizi yerine getirirken davranışlarımız ne kadar uygundur? Oraya alçakgönüllülük ve saygıyla mı giriyoruz? Mesih, Fısıh Bayramında ailesiyle birlikte Yeruşalim'e geri dönmeyerek Babasının Evi olan tapınakta kaldı. Bizler, ana ve babalarımız tarafından götürüldüğümüz Tanrı'nın evi yani kilisede ne hissediyoruz?  

Rab'bimiz Tanrı olduğu halde alçakgönüllülük göstererek öğrencilerinin ayaklarını yıkadı, kuruladı ve öptü. Dünyamızda bundan daha büyük bir alçakgönüllülük örneği var mıdır? Bunu yapamıyorsak bile en azından dargın kardeşlerimizle barışalım.

Bir insan alçakgönüllü olduğunda Tanrı onun düşmesine izin vermez, o genç, yaşlı, büyük ve küçükler tarafından sevilir ve saygı duyulur. Bunun bir örneği de kilise olarak bu sene vefatının 50. Yıldönümünde andığımız merhum Mardin Metropolitimiz Mor Filüksinos Yuhanna Dölebeni'dir. O gerçekten alçakgönüllü bir Tanrı adamıydı! 

Saygıdeğer Toplum,

Bugünlerde insanların çoğu Tanrı'yı unuttular, O'na inanmak bir yana O'nun kim olduğunu bilmek istemiyorlar. Tanrı'nın varlığını gerçekten bilmeden ve anlamadan, O'na iman ettiklerini düşünüyorlar. İçimizde ne oluştu ki bu şekilde davranıyoruz?  Bizler neden hep daha fazlasını arzuluyoruz, daha iyi bir ev, daha iyi bir araba, komşumuzdan kardeşimizden hep daha iyisini neden istiyoruz? Bu şekilde davranmamızı sağlayan şey nedir? Gurur mu, bencillik mi? Bir vaftiz, bir doğum günü, bir düğün ya da özel bir gün için gerçekten servet değerinde harcama yapmak zorunda mıyız? Hıristiyan olarak her şeyi ölçüsünde yapmak gerekmez mi?

Mesih'in bir çobanı olarak, bizim için önemli olan siz muhterem cemaatimizin, Tanrı Sözüne göre yaşayarak ve Kilisemiz içinde kalarak hem bu dünyada, hem de gelecek yaşamda mutlu olmanızdır. 

Bu duygularla, siz değerli cemaatimizin Doğuş Bayramını ve Yeni Yılını kutluyor, Bayramın ve Yeni Yılın size, ailelerinize, Ülkemize, bizi yönetenlere ve tüm dünyaya sevgi, huzur, esenlik ve sağlık getirmesi için dua ediyoruz.

Rab Allah Kadasetli Patriğimize sağlıklı uzun ömürler versin.

Dua ve bereketlerimizle.

Abraşiye Metropoliti

†Filüksinos Yusuf Çetin

Rab Allah'ın nimeti ve inayetiyle

İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks

Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili

 

Diğer Duyurular >>>